A minőségi, tartalmas és protestáns szellemiségű dicsőítő zene támogatása a célja az Üstökös Zenei Tehetségkutatónak, amelyet a Csillagpont Refomátus Ifjúsági Találkozó szervezői hívtak életre. Egy online fordulón, majd a legjobbaknak debreceni élő vetélkedőn át vezet az út a fődíjig, a Csillagpont színpadára. A részletekről Bella Péter lelkészt, a Csillagpont és az Üstökös egyik szervezőjét kérdeztük.
A dicsőítő zene megosztó téma a református egyházon belül. Miért döntöttek mégis amellett, hogy tehetségkutatót szerveznek?
Természetesnek tartjuk ezt, hiszen a Csillagponton mindig is felléptek dicsőítő zenekarok. A célunk az, hogy a versennyel hozzájáruljunk minél több minőségi, spirituális és teológiai mélységű dal és előadás megszületéséhez.
Hogyan folyik majd a tehetségkutató?
Az Üstökös első fordulója zárt online verseny lesz. Egy húszperces videófelvételt kérünk a jelentkező csapat dicsőítéséről. Műfaji követelmény nincs, megkötés csak annyi, hogy magyar nyelven kell énekelniük, de a dalok lehetnek feldolgozások vagy sajátok is. A jelentkezési határidő április 25. Azt azonban fontos elmondani, hogy az Üstökös több mint zenei tehetségkutató verseny. A zenei tudás, tehetség mellett az is fontos, hogy a szereplő zenekarnak milyen a kisugárzása, és hogyan tudná vezetni egy istentiszteleten a zenei részt. A beérkező felvételeket négytagú zsűri értékeli majd, ők választják ki a legjobb öt zenekart, amelyek élőben folytathatják a versenyt.
Közönség előtt?
Igen, hiszen a második forduló az Egységnap keretében lesz Debrecenben, ahová több mint tízezer látogatót várnak a szervezők. Az ottani ifjúsági program része lesz az Üstökös második fordulója az öt legjobb zenekar fellépésével. Itt lehetőséget kapnak arra, hogy élőben, megfelelő technikai háttérrel húsz-huszonöt percben megmutassák magukat. A legjobb zenekar jutalma az lesz, hogy felléphet a Csillagponton. A közönségszavazás pedig úgy folyik majd, hogy a debreceni produkciókat felvesszük, online lehet szavazni a legjobbnak vélt előadásra. A közönségdíjat a Csillagponton adjuk át a győztesnek. A református Európa Rádió pedig vállalta, hogy a legjobb zenekarokat bemutatja, és dalaikat is megismerteti a hallgatóival.
A zsűri és a szervezők
Az Üstökös első fordulójának zsűritagjai között lesz Árvai Kata, a Csillagpont egyik szervezője, Andelic Jonathan dalszerző, dicsőítésvezető, valamint Bertha Zoltán lelkipásztor, a Csillagpont Band tagja és Thoma László lelkész, dalszerző, dicsőítésvezető. A debreceni élő forduló zsűrije később alakul meg. Az Üstökös szervezői – Kecskés Áron, Bertha Zoltán, Hodossi Máté és Bella Péter – szakmai segítséget és támogatást kaptak a verseny kialakításához a Szikra-díj szervezőitől.
Kifejezetten református, gyülekezeti kötődésű zenekaroknak szól a verseny?
Az Üstökös nyitott, nem szükséges a református gyülekezeti háttér, más egyházakból is érkezhetnek a zenekarok. Azonban azt előírtuk, hogy az előadott dalok szövegeinek a protestáns teológiai gondolkodással megegyezőnek kell lennie.
Azt mondta, nincs műfaji megkötés – tehát lehet akár rappelni, metál stílusban dicsőíteni, vagy ukulelét, esetleg tilinkót használni?
Azért van a szakmai zsűri, hogy ők döntsenek a pályázatok minőségéről. Az én meglátásom szerint nincsenek szigorú szabályok a dicsőítésben. Bátorítok mindenkit, hogy tegyék még színesebbé ezeket az alkalmakat. Szerintem egy ukulelével vagy tilinkóval is lehet dicsőíteni Istent, ha megfelelő a lelkület és a minőség.
Hegedűs Márk, fotó: Szarvas László
Részleteket a csatolt fájlokban találtok:
Jelentkezés
Határidő: 2019. április 25.