„Ádám, hol vagy?” – A férfiasság krízise korunkban, illetve „Éva, mit tettél?” A 21. századi nőiesség férfi szemmel címekkel tartott előadásokat Kállai Imre lelkész, pszichiáter a Csillagpont második délutánján. A két előadás témája összekapcsolódik, az érdeklődök számára az előadó – az előadás témáiban való mélyebb elmélyedéshez – Philip Zimbardo Nincs kapcsolat, Louanne Brizendine A női agy és A férfi agy című köteteit ajánlja.
Az előadások címeiben olvasható mondatok Mózes első könyvében, a bűneset után hangzanak el. Az első emberpár Isten elleni lázadása folytán nemcsak Istentől szakad el, hanem a közöttük lévő kapcsolat is megromlik. Isten azért teremtett férfit és nőt, hogy ketten alkossanak egy egészet – a férfi a nő mellett válik férfivá, illetve a nő a férfi mellett válik nővé, hogy együtt képviseljék és tükrözzék Teremtőjüket. Ez valósult meg az Édenkertben, és ennek hiányával nézünk szembe akkor, amikor tapasztaljuk, hogy a férfi-női kapcsolat nem működik.
A férfiak és a nők biológiailag, hormonálisan, kromoszomálisan és agyműködésben is különböznek, ami – ebben az elrontott állapotban – számos konfliktushoz vezethet és vezet. Az eltérő gondolkodás következményeivel találkozhatunk – némileg sarkítva – például akkor, amikor egy férfi és egy nő azzal a problémával találkozik, hogy a kert pázsitja fűnyírásra szorul. A férfi, miután ezt a jelenséget észleli, kimegy a kertbe, és lenyírja a füvet. A nő számára ez nem ennyire egyértelmű, először át kell gondolnia, hogy a problémának valóban ez-e a megoldása, tényleg le kell-e vágni a gyepet.
Mik azok a problémák és krízisek, amikkel a 21. században a férfiak szembenéznek? Hol vannak a férfiak? Férfivá lenni nemcsak biológiai, hanem pszichológiai folyamat is. Ez utóbbi Camilla Daglia szerint azt jelenti, hogy férfivá kell válni. Napjainkban számos férfi nem tud az életével mit kezdeni. Az előadó feltette azt a kérdést a hallgatóságnak, van-e olyan, aki nem ismer ilyen férfit. Senki sem jelentkezett. A mindennapi tapasztalatok és statisztikák is azt támasztják alá, hogy a férfiak szerepe csökken az oktatásban, a gazdaságban, a családokban és az egyházban. Ennek a jelenségnek a fő okai és következményei az oktatásban, a családok felbomlásában és például a pornó- és játékfüggőségben rejlenek.
A férfiak oktatásban betöltött szerepének csökkenését magyarázza, illetve okozza – többek között – az a tény, hogy a tanulók velük azonos nemű tanártól könnyebben, gyorsabban tudnak tanulni. A férfi tanárok napjainkban nagyon kevesen vannak, ahogy a felsőoktatásban tanuló férfiak is. A nők gyakran szorgalmasabbak, többet tanulnak, mint a férfiak.
A válások és a szociális válások (pl. a férj külföldön dolgozik) következményeként a gyermekek kevés időt töltenek az édesapjukkal, válás után is a gyermekeket általában az édesanyjuk neveli. Az apa hiánya negatív hatással van mind a fiú, mind a lánygyermekek lelki fejlődésére.
A pornó- és játékfüggőség – ahogy a többi függőség is – attól válik függőséggé, hogy a függőség tárgyából egyre több és több kell. A függőség megváltoztatja a személyiséget. A pornófilmek szexuális tárgyként ábrázolják a nőket, miként egyetlen funkciójuk a szex. A pornófilmek női gyors és könnyű kielégülést nyújtanak – a valós nők helyett. A pornófilmek nézése tehát nagyban megváltoztatja, kifordítja nézői nőkről alkotott képét. Számos házasságban a pornófilm kerül a szex helyére.
Mi történik eközben, ezalatt a nőkkel? A nők életét befolyásolja a feminizmus. A nők emancipációjára szükség volt, ma azonban a feminizmussal a nők helyzete teljesen az ellenkezőjére fordult. Egyfelől az az elvárás nehezedik rájuk, hogy tökéletesen nézzenek ki – megfelelve a 21. századi filmek és videoklipek női ideáljainak. Másfelől a hagyományos női szerepek mellett a nőknek a férfi szerepeknek is meg kell felelniük. Ha a férfi nincs a helyén, nincs vezető szerepben, a nő átveszi a helyét, ez a hely pedig nem az övé lenne. Ha a szerepek nem működnek, a házasság felbomlhat.
Nem az jelenti a nők elnyomását, hogy nincsenek férfiszerepben. A férfiakhoz hasonlóan a média a nők férfi képét is befolyásolja. A romantikus filmek és könyvek férfiideáljai is tökéletesnek tűnnek, emellett mindig gyengédek, érzékenyek, olvasnak a nők gondolataiban és lelki világában. Rossz tulajdonságuk természetesen nincs. A 21. századi nők életében összességében a következő feszültségek vannak: bizonytalan számukra a családi szerepük, szembe kell nézniük párkapcsolati, munkahelyi, környezeti feszültségekkel, illetve nem találják a férfiakat.
Az előbb említettek következtében sokan kiábrándulnak a párkapcsolatokból, tudatosan választják az egyedülállóságot. Ennek a döntésnek az lehet az oka, hogy sokan rossz döntések és negatív történések miatt csalódnak a párkapcsolatban magában. Emellett sokan azért szinglik, mert kényelmesebb számukra alkalmazkodás nélkül.
Mi a megoldás a felvázolt problémákra? Hogyan legyünk férfiak és nők a különböző társadalmi változásoknak kitéve és a bűn következményeit magunkon hordozva? Az ember akkor tud az élet minden területén a helyén lenni, ha Isten elé áll, megvallja előtte vétkeit, és elfogadja Jézus azokért hozott áldozatát. Krisztus előtt e tekintetben nincs nő és férfi (Gal 3,28), azonban a Biblia szerint vannak női és férfi szerepek, amik megmutatják azt az irányt, hogyan legyen jelen a férfi és a nő a házasságban, mik a férj és a feleség feladatai (Ef 21,33). A bűn és a kísértések mindkét fél számára jelen lesznek és maradnak földi életükben, ezzel tisztában kell lennie mindenkinek, azonban bűneinket a kereszt alá téve, Istennel párbeszédben élve van gyógyulás.
Laky Virág, fotó: Vargosz